عنبیه شناسی تشخیص بیماری از روی چشم

عنبیه شناسی یا ایریدولوژی روشی برای کشف شرایط بالقوه سلامت با بررسی ناحیه رنگی چشم، معروف به عنبیه است. در حالی که صدها سال است به اشکال مختلف انجام می شود، ایریدولوژی مدرن از هر دو روش تصویربرداری دیجیتال و تکنیک های دستی برای کمک به تعیین سطح سلامت کلی بیمار استفاده می کند. Owner:
`2022-12-January`

عنبیه شناسی و 10 تا از علائمی که با آن قابل تشخیص است

عنبیه شناسی، ایرودولوژی، آموزش عنبیه شناسی، تشخیص بیماری از روی چشم، عنبیه شناسی استاد حسینی

ایریدولوژی روشی برای کشف شرایط بالقوه سلامت با بررسی ناحیه رنگی چشم، معروف به عنبیه است.

در حالی که صدها سال است به اشکال مختلف انجام می شود، ایریدولوژی مدرن از هر دو روش تصویربرداری دیجیتال و تکنیک های دستی برای کمک به تعیین سطح سلامت کلی بیمار استفاده می کند.

ایریدولوژی چیست؟

عنبیه شناسی یا ایریدولوژی علم مطالعه عنبیه چشم - مانند الگوها و رنگ ها - برای تعیین اطلاعات در مورد سلامت بیمار به طور کلی است.

برای انجام این مشاهدات، متخصصان آموزش دیده به نام ایرودولوژیست از چارت های عنبیه استفاده می کنند. این چارت ها عنبیه را به مناطقی تقسیم می کند که نمایانگر بخش های خاصی از بدن انسان است.

 

عنبیه شناسی

نمونه ای از چارت عنبیه که توسط استاد حسینی تنظیم شده است

 

عنبیه شناسی یا ایرودولوژی اولین بار در سال 1881 توسط دکتر Ignatz Von Peczley در کتاب اکتشافات در زمینه علوم طبیعی و پزشکی رایج شد، جایی که او اولین چارت عنبیه را منتشر کرد. پس از آن، دکتر برنارد جنسن یکی از اولین چارت های مدرن عنبیه را در سال 1950 گردآوری کرد.

عنبیه شناسی در اروپا بیشتر از آمریکای شمالی رایج است، اما آمار پذیرش آن به عنوان یک علم معتبر در تشخیص بیماری رو به افزایش است. مطالعه‌ای که بر روی 800000 بیمار انجام شد، نشان داد که عنبیه شناسی (علم تشخیص بیماری از روی چشم) می‌تواند در 85 درصد موارد یک نوع تشخیص مؤثر باشد.

ایریدولوژیست چه می کند؟

یک متخصص عنبیه شناسی یا ایریدولوژیست آموزش دیده می تواند الگوهای دسته های عصبی موسوم به ترابکول را که در عنبیه نافذ هستند تشخیص داده و شناسایی کند. این اعصاب اطلاعاتی را که توسط عصب حرکتی چشمی از اندام‌ها و سیستم‌های مختلف بدن منتقل می‌شود را نمایش می‌دهند تا وضعیت سلامتی خود را نشان دهند.

هنگام معاینه چشم های بیمار، متخصص عنبیه شناسی (ایریدولوژی) به طور کلی موارد زیر را بررسی می کند:

  • رنگ عنبیه
  • روشنایی (یعنی روشنایی یا تاریکی)
  • محل قرارگیری و شکل الیاف ترابکولار
  • حلقه ها و سایر تغییر رنگ ها / سایه ها در قسمت سفید چشم
  •  

تشخیص بیماری از روی چشم

 

با در دست داشتن این اطلاعات، یک عنبیه شناس (ایریدولوژیست) این یافته ها را با چارت عنبیه مقایسه می کند که نشان دهنده نگرانی های بالقوه سلامتی است که باعث تغییرات در عنبیه شده است. آنها همچنین در طول زمان برای ردیابی تغییراتی که نشان دهنده پیشرفت یا پسرفت یک بیماری هستند، اندازه گیری می کنند.

بنابراین کدام شرایط را می توان برای تشخیص ایریدولوژی استفاده کرد؟ بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می‌توان از این علم برای تشخیص بیماری‌های رایجی که ممکن است در غیر این صورت علائمی ندارند، استفاده کرد.

10 تا از علائمی که عنبیه شناسی (ایریدولوژی) می تواند تشخیص دهد

فشار خون:

 وجود حلقه ای در اطراف عنبیه می تواند نشان دهنده فشار خون بالا باشد که با متابولیسم کند نشان می دهد. اگر فشار خون بالا به موقع تشخیص داده نشود، می تواند منجر به مشکلات زیادی شود و یک متخصص ایریدولوژیست با تجربه می تواند به شناسایی آن کمک کند.

پرکاری تیروئید:

 پرکاری تیروئید را اغلب می توان از چشم هایی که به نظر می رسد کمی برآمده است استنباط کرد، چیزی که یک ایریدولوژیست می تواند آن را تشخیص داده و با نمودار مقایسه کند تا مسائل مرتبط را شناسایی کند. این وضعیت می تواند علائمی مانند خستگی، اضطراب، ضربان قلب سریع، کاهش وزن و مشکلات خواب را ایجاد کند.

آسیب کبدی:

 یک ایریدولوژیست آموزش دیده می تواند آسیب کبدی را از لکه های قهوه ای در بخش کبدی عنبیه شناسایی کند. این گاهی اوقات می‌تواند به‌ صورت علامتی به‌عنوان مسائل عاطفی مانند افسردگی ظاهر شود و اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، یک رژیم درمانی در بسیاری از موارد می‌تواند از پیشرفت و آسیب بیشتر به این اندام حیاتی جلوگیری کند.

مشکلات کیسه صفرا با معاینه چشم برای علائم زردی:

 زرد شدن سفیدی چشم - یک متخصص ایریدولوژی به طور بالقوه می تواند مشکلات کیسه صفرا و مجرای صفراوی را تشخیص دهد که در نهایت می تواند بر عملکرد کبد تأثیر بگذارد.

التهاب:

از آنجایی که عنبیه به بخش های مختلف مربوط به نواحی خاص بدن تقسیم می شود، عنبیه شناسان می توانند شاخص های خاصی از التهاب را در آن نواحی خاص شناسایی کنند. التهاب می تواند پیش ساز بسیاری از اختلالات جدی باشد، بنابراین مهم است که آنها به موقع شناسایی شوند.

سیستم ایمنی ضعیف شده:

 هنگامی که علائم سفید در عنبیه وجود دارد، متخصص ایریدولوژی ممکن است این را به عنوان سیستم ایمنی ضعیف تفسیر کند. رژیم های تقویت کننده سیستم ایمنی را می توان به عنوان راهی برای تقویت سیستم توصیه کرد تا بیمار مستعد ابتلا به بیماری نباشد.

مسائل گوارشی مشکلات سیستم گوارش به ویژه معده و روده:

 می تواند خود را از طریق تغییر رنگ اطراف مردمک نشان دهد. ایریدولوژیست ممکن است بتواند تشخیص دهد که دلایل گوارشی زمینه ای برای سایر مسائل سلامتی به ظاهر نامرتبط وجود دارد.

حساسیت آلرژیک:

 آلرژی‌ها و حساسیت‌های محیطی و غذایی اغلب می‌توانند خود را به‌عنوان رگ‌های خونی در سفیدی چشم نشان دهند. با اندازه‌گیری آن در برابر سایر شاخص‌های عنبیه، یک متخصص ایریدولوژی آموزش دیده می‌تواند ماهیت آلرژی یا حساسیت را به طور مکرر تعیین کند و اقدامات درمانی را توصیه کند.

سلامت لنفاوی:

 مشکلات در سیستم لنفاوی معمولاً بسته به تعامل آنها با ریه و قلب در مقاطع خاصی قابل شناسایی است. از آنجایی که این سیستم برای حذف سموم به عملکرد ریه وابسته است، این امر به نوبه خود می تواند بر سیستم تنفسی تأثیر بگذارد.

کلسترول بالا:

 حلقه سفیدی که دور عنبیه می چرخد می تواند هم نشان دهنده کلسترول بالا و هم تصلب شرایین باشد که می تواند نشانه یک رژیم غذایی نامناسب باشد.

ایریدولوژی روشی عالی برای خواندن سیگنال‌های بدن برای نشان دادن نگرانی‌های سلامتی است.

عنبیه شناسی (ایرودولوژی) برای درک اینکه پزشک باید به کدام قسمت‌های بدن توجه کند و کدام قسمت‌ها ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های خاص باشد، بسیار مفید است.

اگر علاقه مند به یادگیری تشخیص بیماری از روی چشم هستید میتوانید از پکیج های تخصصی عنبیه شناسی استاد سید علی حسینی استفاده کنید

مشاهده بخشی از دوره آموزش عنبیه شناسی (تشخیص بیماری از روی چشم) استاد حسینی

 

 

عنبیه شناسی، ایرودولوژی، آموزش عنبیه شناسی، تشخیص بیماری از روی چشم، عنبیه شناسی استاد حسینی

تلفنهای تماس: 9305013209 | 9125013209 | ساعات پاسخگویی شنبه تا پنج شنبه 10 صبح تا 6 بعدازظهر