چقدر در مورد طب سوزنی می دانیم؟

مطالعات گسترده ای در مورد طب سوزنی انجام شده است، به ویژه برای درد کمر و گردن، آرتروز/زانو درد و سردرد. با این حال، محققان تازه شروع به درک این موضوع کرده اند که آیا طب سوزنی می تواند برای شرایط مختلف سلامت مفید باشد یا خیر. Owner:
`2022-10-January`

چقدر در مورد طب سوزنی می دانیم؟

طب سوزنی، فواید طب سوزنی، طب سوزنی برای کمردرد، طب سوزنی برای سردرد، طب سوزنی برای زانو درد، طب سوزنی برای سیاتیک

مطالعات گسترده ای در مورد طب سوزنی انجام شده است، به ویژه برای درد کمر و گردن، آرتروز/زانو درد و سردرد. با این حال، محققان تازه شروع به درک این موضوع کرده اند که آیا طب سوزنی می تواند برای شرایط مختلف سلامت مفید باشد یا خیر.

در مورد اثربخشی طب سوزنی چه می دانیم؟

تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند به مدیریت برخی شرایط درد کمک کند.

در مورد ایمنی طب سوزنی چه می دانیم؟

طب سوزنی زمانی که توسط یک پزشک مجرب و آموزش دیده با استفاده از سوزن های استریل انجام شود، عموماً ایمن تلقی می شود. انجام نادرست طب سوزنی می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی تکنیکی است که در آن پزشکان نقاط خاصی از بدن را تحریک می کنند - اغلب با وارد کردن سوزن های نازک از طریق پوست. یکی از روش های مورد استفاده در طب سنتی چینی است.

آنچه علم در مورد اثربخشی طب سوزنی می گوید

نتایج تعدادی از مطالعات نشان می دهد که طب سوزنی به کاهش انواع دردهایی که اغلب مزمن هستند مانند کمردرد، گردن درد، و آرتروز/زانو درد کمک می کند. همچنین به کاهش سردردهای تنشی و پیشگیری از سردردهای میگرنی کمک می کند. بنابراین، به نظر می رسد طب سوزنی گزینه معقولی برای افراد مبتلا به درد مزمن باشد.

اثرات طب سوزنی بر مغز و بدن و بهترین روش اندازه گیری آنها تازه در حال درک است.

 بیشتر بخوانید: طب سوزنی چیست و چه کاربردی دارد؟ 

در مورد طب سوزنی برای شرایط درد و موارد دیگر بیشتر بخوانید:

طب سوزنی برای کمر درد

تجزیه و تحلیل داده‌های شرکت‌کنندگان در مطالعات طب سوزنی در سال 2012، درد پشت و گردن را با هم بررسی کرد و دریافت که طب سوزنی واقعی مفیدتر از طب سوزنی شبیه‌سازی شده است.
یک بررسی در سال 2010 توسط آژانس تحقیقات و کیفیت مراقبت های بهداشتی نشان داد که طب سوزنی درد کمر را بلافاصله پس از درمان تسکین می دهد.
یک بررسی سیستماتیک در سال 2008 از مطالعات انجام شده در مورد طب سوزنی برای کمردرد شواهد قوی نشان می دهد که ترکیب طب سوزنی با مراقبت های معمول بیشتر از مراقبت های معمول به تنهایی کمک می کند.
 همین بررسی همچنین شواهد قوی نشان داد که هیچ تفاوتی بین اثرات طب سوزنی واقعی و شبیه سازی شده در افراد مبتلا به کمردرد وجود ندارد.
دستورالعمل های عمل بالینی که توسط انجمن درد آمریکا و کالج پزشکان آمریکا در سال 2007 صادر شد، طب سوزنی را به عنوان یکی از چندین رویکرد غیردارویی توصیه می کند که پزشکان باید در زمانی که بیماران مبتلا به کمردرد مزمن به خودمراقبتی پاسخ نمی دهند (روش هایی که افراد می توانند انجام دهند) در نظر بگیرند.

طب سوزنی برای گردن درد

یک تجزیه و تحلیل در سال 2009 نشان داد که طب سوزنی واقعی نسبت به طب سوزنی شبیه سازی شده برای گردن درد مفیدتر است، اما این تجزیه و تحلیل بر اساس شواهد کمی بود (فقط سه مطالعه با جمعیت های کوچک مورد مطالعه قرار گرفت).
یک مطالعه بزرگ آلمانی با بیش از 14000 شرکت‌کننده، افزودن طب سوزنی به مراقبت‌های معمول برای گردن درد را ارزیابی کرد. محققان دریافتند که شرکت کنندگان تسکین درد بیشتری را نسبت به کسانی که آن را دریافت نکرده بودند گزارش کردند.

طب سوزنی برای زانو درد

یک مطالعه بالینی استرالیایی در سال 2014 که شامل 282 مرد و زن بود، نشان داد که طب سوزنی با سوزن و لیزر نسبت به عدم درمان در تسکین درد زانو ناشی از آرتروز نسبتاً بهتر است، اما بهتر از طب سوزنی لیزری شبیه سازی شده نیست.
 شرکت کنندگان 8 تا 12 درمان واقعی و شبیه سازی شده طب سوزنی را طی 12 هفته دریافت کردند. این نتایج به طور کلی با مطالعات قبلی مطابقت دارد، که نشان داد طب سوزنی به طور مداوم بهتر از عدم درمان است اما لزوما بهتر از طب سوزنی شبیه سازی شده در تسکین درد آرتروز نیست.
یک تجزیه و تحلیل عمده در سال 2012 از داده های شرکت کنندگان در مطالعات طب سوزنی نشان داد که طب سوزنی واقعی برای درد آرتروز مفیدتر از طب سوزنی شبیه سازی شده یا بدون طب سوزنی است.

یک بررسی سیستماتیک در سال 2010 از مطالعات مربوط به طب سوزنی برای آرتروز زانو یا لگن به این نتیجه رسید که طب سوزنی واقعی برای درد آرتروز مفیدتر از طب سوزنی شبیه سازی شده یا بدون طب سوزنی است. با این حال، تفاوت بین طب سوزنی واقعی و شبیه سازی شده بسیار کم بود.

طب سوزنی برای سر درد

تجزیه و تحلیل سال 2012 از داده های شرکت کنندگان در مطالعات طب سوزنی به بررسی سردردهای میگرنی و تنشی پرداخت. تجزیه و تحلیل نشان داد که طب سوزنی واقعی نسبت به طب سوزنی شبیه سازی شده در کاهش دفعات یا شدت سردرد مؤثرتر است.

برای سایر شرایط

نتایج یک مرور سیستماتیک که داده‌های 11 کارآزمایی بالینی را با بیش از 1200 شرکت‌کننده ترکیب کرد، نشان داد که طب سوزنی (تحریک نقاط طب سوزنی) ممکن است به علائم خاصی مرتبط با درمان سرطان کمک کند.
طب سوزنی از دهه 1970 به عنوان یک درمان ترک سیگار ترویج شده است.

بیشتر بخوانید: طب سوزنی و کاربردهای آن

در مورد چالش های مطالعه طب سوزنی بیشتر بخوانید:

مطالعه طب سوزنی چالش برانگیز است زیرا:

آزمایشات بالینی اغلب از نظر تکنیک، تعداد نقاط طب سوزنی، تعداد جلسات و مدت زمان آن جلسات متفاوت است.
نتایج یک جلسه طب سوزنی ممکن است به جای خود درمان طب سوزنی، با باورها و انتظارات فرد در مورد درمان یا رابطه او با درمانگر مرتبط باشد.

طب سوزنی شبیه سازی شده چیست؟

در برخی کارآزمایی‌های بالینی، محققان یک محصول یا عمل را در برابر یک محصول یا تکنیک غیرفعال (به نام دارونما) آزمایش می‌کنند تا ببینند آیا پاسخ به دلیل پروتکل آزمایش است یا چیز دیگری. بسیاری از آزمایش‌های طب سوزنی بر تکنیکی به نام طب سوزنی شبیه‌سازی شده تکیه می‌کنند، که ممکن است از سوزن‌های جمع شونده با نوک صاف استفاده کند که پوست را لمس می‌کند اما نفوذ نمی‌کند (در طب سوزنی واقعی، سوزن‌ها به پوست نفوذ می‌کنند). محققان همچنین ممکن است طب سوزنی را به روش های دیگری شبیه سازی کنند. با این حال، در برخی موارد، محققان مشاهده کرده اند که طب سوزنی شبیه سازی شده منجر به درجاتی از تسکین درد می شود.

آنچه علم در مورد ایمنی و عوارض جانبی طب سوزنی می گوید

عوارض نسبتا کمی ناشی از استفاده از طب سوزنی گزارش شده است. با این حال، عوارض ناشی از استفاده از سوزن های غیر استریل و ارائه نادرست درمان ها به وجود آمده است.
هنگامی که طب سوزنی به درستی تحویل داده نشود، می تواند عوارض جانبی جدی از جمله عفونت، سوراخ شدن اندام ها، فروپاشی ریه ها و آسیب به سیستم عصبی مرکزی ایجاد کند.

در مورد آنچه علم در مورد ایمنی و عوارض جانبی طب سوزنی می گوید بیشتر بخوانید:

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سوزن‌های طب سوزنی را به‌عنوان ابزار پزشکی برای استفاده توسط پزشکان دارای مجوز تنظیم می‌کند و نیاز دارد که سوزن‌ها طبق استانداردهای خاصی ساخته و برچسب‌گذاری شوند. برای مثال، FDA می‌خواهد که سوزن‌ها استریل، غیرسمی باشند و فقط توسط پزشکان واجد شرایط برای یک بار استفاده برچسب‌گذاری شوند.
تحقیقات تحت حمایت NCCIH
NCCIH تحقیقاتی را برای ارزیابی اثربخشی طب سوزنی برای انواع مختلف درد و سایر شرایط، و درک بیشتر نحوه واکنش بدن به طب سوزنی و نحوه عملکرد طب سوزنی تامین می کند.
 برخی از مطالعات اخیر پشتیبانی شده توسط NCCIH به این موارد می پردازند که:
آیا طب سوزنی می تواند دفعات گرگرفتگی مرتبط با یائسگی را کاهش دهد؟
اینکه آیا طب سوزنی می تواند درد و ناراحتی را که ممکن است همراه با شیمی درمانی باشد کاهش دهد یا خیر؟
تعیین عینی اینکه آیا طب سوزنی واقعی موثرتر از طب سوزنی شبیه سازی شده یا مراقبت های معمول برای تسکین درد است یا خیر، و (اگر چنین است) تا چه اندازه.

 

تلفنهای تماس: 9305013209 | 9125013209 | ساعات پاسخگویی شنبه تا پنج شنبه 10 صبح تا 6 بعدازظهر